وزارت بهداشت پیگیر افزایش جرایم دخانیاتی / تبلیغات فریبنده در استندهای نگهداری سیگار

وزارت بهداشت پیگیر افزایش جرایم دخانیاتی / تبلیغات فریبنده در استندهای نگهداری سیگار

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ضمن تاکید بر ممنوعیت تبلیغ دخانیات، از پیگیری وزارت بهداشت برای افزایش نرخ جرایم تخلفات دخانیاتی خبر داد و گفت: پیشنهاد افزایش جرایم با احتساب میزان تورم از سوی وزارت بهداشت به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال شده است و پیگیر اخذ مصوبه هیات وزیران هستیم.

بهزاد ولی زاده در گفت وگو با آزیلاز ضمن اعلام این خبر با تاکید بر ممنوعیت تبلیغ محصولات دخانی بر اساس قانون جامع مبارزه با دخانیات، اظهار کرد: در همین راستا، استندهای نگهداری سیگار در مراکز فروش در هر شرایطی می توانند ابزاری برای تبلیغ محصولات دخانی باشند. اگرچه مقررات و ضوابطی در ارتباط با شرایط ظاهری استندهای نگهداری سیگار مانند داشتن درپوش، در معرض دید نبودن و قرار نگرفتن در پشت سر فروشنده لحاظ شده، اما الزمات در نظر گرفته شده در بسیاری از مراکز عرضه سیگار اجرایی نمی شود. 

استندهای نگهداری سیگار؛ ابزاری برای تبلیغ دخانیات

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از استندهای نگهداری سیگار، حالت تبلیغاتی دارند؛ به نحوی که از نورپردازی و چراغ های نیونی برخوردار هستند. استندهای نگهداری سیگار نه تنها نور دارند بلکه محصولات دخانی که در این استندها قرار می گیرند در بهترین فضای واحد صنفی، پشت سر فروشنده قرار داده می شوند و به راحتی قابل دیده شدن هستند. بسته به شرکت توزیع کننده، سیگارهایی در ردیف های اول این قفسه ها با نشان شرکت های دخانی مربوطه چیده شده و تبلیغات فریبنده در مورد این نوع سیگار خاص روی قفسه انجام می شود.

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با بیان اینکه شرکت های توزیع کننده محصولات دخانی قانون پذیر نیستند، افزود: اگرچه ضوابطی در ارتباط با استندهای نگهداری سیگار ابلاغ کرده ایم اما نظارت های میدانی بیانگر این است ضوابط به درستی اجرا نمی شود. 

وی تاکید کرد که آن دسته از استندهای نگهداری سیگار که منطبق بر ضوابط درنظر گرفته شده نیستند، باید حذف شوند و احکام سنگین برای جلوگیری از تخلف در این زمینه صادر شود. 

ولی زاده در مورد جرایم تخلفات تبلیغاتی دخانیات نیز به آزیلاز اظهار کرد: بیشترین ارقام جرایم در قانون جامع کنترل دخانیات برای تبلیغات در نظر گرفته شده است که در آخرین دور بازنگری جرایم در سال 1398 به 44 میلیون تومان افزایش یافته است. 

پیگیری وزارت بهداشت برای افزایش جرایم تخلفات دخانیاتی

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفت: براساس قانون «جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات»، جرایم قانون جامع کنترل دخانیات باید هر 3 سال یکبار بازنگری شود. جرایم این قانون برای آخرین بار در سال 98 بازنگری شد. پیشنهاد افزایش جرایم با احتساب میزان تورم از سوی وزارت بهداشت به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال شده است و پیگیر اخذ مصوبه هیات وزیران هستیم. 

وی ادامه داد: بر این اساس، نرخ جریمه «تخلفات تبلیغات در صورت تکرار برای مرتبه سوم»، به بیش از یکصد میلیون تومان افزایش خواهد یافت که عدد دقیق آن پس از اخذ مصوبه هیات محترم وزیران اعلام می شود.

هماهنگی با دستگاه قضا برای اجرای موثر قانون کنترل دخانیات

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت ادامه داد: به منظور اجرای موثر قانون جامع کنترل دخانیات هماهنگی هایی با حوزه قضایی صورت گرفته است؛ معاون محترم بهداشت و دبیر ستاد کشوری کنترل دخانیات طی مکاتباتی با معاون محترم دادستان کل درخواست حمایت و هماهنگی برای وحدت رویه در صدور احکام بازدارنده برای تخلفات از قانون جامع کنترل دخانیات کرده است. 

ولی زاده گفت: امیدواریم با ابلاغ مصوبه افزایش جرایم قانون و جریمه متخلفین تبلیغات دخانیات دیگر شاهد نمایش استندهای تبلیغاتی در مراکز خرید و فروش نباشیم. 

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزارت بهداشت پیگیر افزایش جرایم دخانیاتی / تبلیغات فریبنده در استندهای نگهداری سیگار" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزارت بهداشت پیگیر افزایش جرایم دخانیاتی / تبلیغات فریبنده در استندهای نگهداری سیگار"، کلیک کنید.