پایان شایعات حذف از آسیا؛ بدهی های استقلال و پرسپولیس تسویه شد

ایمان گودرزی؛ استقلال و پرسپولیس در کورس قهرمانی لیگ بیست وسوم حضور دارند و تلاش شان بر این است که بتوانند در قامت نماینده ایران در رقابت های لیگ نخبگان آسیا حضور پیدا کنند. البته که در کنار کسب سهمیه آسیایی، تلاش برای دریافت مجوز حرفه ای هم حایزاهمیت است؛ چرا که در 2 دوره اخیر رقابت های آسیایی، آبی پوشان پایتخت با وجود کسب سهمیه به دلیل عدم دریافت مجوز حرفه ای نتوانستند در این رقابت ها حضور پیدا کنند و حالا به دنبال شکستن این طلسم هستند.

در روزهای اخیر و با توجه به اتمام مهلت بارگذاری مدارک، صحبت در خصوص وضعیت مجوز حرفه ای استقلال و پرسپولیس هم زیاد شده است. از طرفی سرخابی های پایتخت در طول سالیان گذشته با چالش مالکیت مشترک مواجه بودند که همواره بحث تفکیک مالکیت 2 باشگاه مطرح بود اما اجرایی نمی شد و همین مسیله باعث شد تا فشارهای از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا بیشتر شود. در فصل گذشته به واسطه حذف استقلال به دلیل عدم پرداخت مطالبات آندره آ استراماچونی، پرسپولیسی ها چالش مالکیت مشترک را نداشتند اما حالا با توجه به تلاش 2 تیم برای دریافت مجوز حرفه ای، موضوع مالکیت مشترک مطرح است. البته 2 باشگاه تا 5 فروردین برای حل شدن مالکیت مشترک فرصت دارند.

پایان ماجرای جنجالی سانتاکلارا

استقلالی ها برای دریافت مجوز حرفه ای با چالش شکایت باشگاه سانتاکلارا پرتغال به دلیل عدم پرداخت هزینه انتقال قرضی محمد محبی مواجه شدند که براساس حکم فیفا و با توجه به جرایم در نظر گرفته شده، آبی ها به پرداخت 500 هزار یورو محکوم شدند.

باشگاه استقلال مدارک کامل خودش را بابت تعیین تکلیف و تسویه بدهی ها شامل صلح نامه با باشگاه سانتاکلارا و تاییدیه فیفا برای پرداخت پول به این باشگاه را بارگذاری کرده است. در این بین علاوه بر پرداخت 300 هزار دلار به باشگاه پرتغالی از محل مطالبات استقلال در فدراسیون جهانی فوتبال، مبلغ 200 هزار دلار با تضمین فدراسیون فوتبال ایران به AFC تامین خواهد شد که تاییدیه آن نیز پس از استعلام فیفا، دریافت و بارگذاری شده است. پس از شایعات فراوان، باشگاه استقلال دیشب تصویر تفاهم نامه با باشگاه پرتغالی را هم منتشر کرد تا مشخص شود پرونه بدهی به سانتاکلارا بسته شده است.

البته پنجره نقل وانتقالاتی باشگاه استقلال هنوز بسته است ولی با توجه به اینکه وضعیت بدهی این تیم به سانتاکلارا مشخص شده، مانعی در اخذ مجوز حرفه ای نخواهد بود و پس از پرداخت مبلغ لازم، پنجره آبی پوشان هم باز خواهد شد.

پایان شایعات حذف از آسیا؛ بدهی های استقلال و پرسپولیس تسویه شد

به این ترتیب تمام بدهی 500 هزار دلاری استقلال به سانتاکلارا تعیین تکلیف شده تا مشکلی در راه دریافت مجوز حرفه ای نباشد. اکنون موضوع مالکیت باشگاه استقلال و بحث مالکیت مشترک با پرسپولیس، قدم مهم بعدی است که با توجه به اتفاقات اخیر باید دید سرانجام تا تاریخ 10 خرداد که آخرین زمان اعلام نتایج از سوی فدراسیون فوتبال به کنفدراسیون فوتبال آسیا است، چه اتفاقی خواهد افتاد.

آبی پوشان پایتخت البته به عزیزبک آمانوف هم بدهکار هستند اما با توجه به عدم صدور رای قطعی از سوی فیفا، پرونده شکایت آمانوف صدور مجوز حرفه ای استقلالی ها را تهدید نمی کند. در روزهای اخیر بحث بدهی های داخلی استقلال هم ابهاماتی را به وجود آورده بود ولی از این حیث خطری آبی پوشان را تهدید نمی کند. براساس اعلام AFC، تنها بدهی هایی که تا پایان سال 2023 قطعی شده باید تعیین تکلیف شوند و با استناد به همین موضوع استقلال در بحث بدهی داخلی مشکلی ندارد.

تسویه پرسپولیس با 2 بازیکن سابق

باشگاه پرسپولیس برخلاف استقلال هیچ بدهی خارجی قطعی نداشت و همین موضوع باعث شد کار مدیران این باشگاه برای بارگذاری اسناد راحت تر از تیم رقیب باشد. رضا اسدی و محمدمهدی مهدی خانی تنها طلبکاران باشگاه پرسپولیس بودند که مجموعا حدود 3 میلیارد از این باشگاه طلب داشتند.

مدیران پرسپولیس چند روز قبل با این 2 بازیکن تسویه کردند تا از نظر بدهی مشکلی برای اخذ مجوز حرفه ای نداشته باشند.

پایان شایعات حذف از آسیا؛ بدهی های استقلال و پرسپولیس تسویه شد

آخرین وضعیت تفکیک مالکیت ها

بعد از واگذاری باشگاه پرسپولیس به بانک ملت قرار است 51 درصد سهام باشگاه استقلال هم به بانک تجارت واگذار شود. این کار قرار است 21 فروردین انجام شود.

تاخیر در واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی شایبه حذف تیم های استقلال و پرسپولیس را از لیگ نخبگان آسیا را به وجود آورد. به خصوص که این مهلت تا 11 فروردین اعلام شده بود اما بر اساس خبرهای رسیده 11 فروردین آخرین مهلت برای پرداخت بدهی ها از سوی تیم هایی است که قرار است به لیگ نخبگان آسیا راه یابند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه که به همین بهانه برای فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده است، مهلت تیم های استقلال و پرسپولیس برای تفکیک مالکیتی را 5 اردیبهشت اعلام کرده است.

فدراسیون فوتبال ایران در بارگذاری مدارک تا 5 اردیبهشت ماه باید تایید کند که مالکیت این دو باشگاه از هم تفکیک شده است، در غیر این صورت هر دو تیم شانس حضور در این لیگ را از دست خواهند داد.

257 258

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایان شایعات حذف از آسیا؛ بدهی های استقلال و پرسپولیس تسویه شد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایان شایعات حذف از آسیا؛ بدهی های استقلال و پرسپولیس تسویه شد"، کلیک کنید.