پیامی که می تواند مخابره شود

پیامی که می تواند مخابره شود

فردا نه تنها برای ملت ایران به عنوان روز تعیین سرنوشت و انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری که برای بسیاری از ملت ها و کشورها دارای اهمیت می باشد.

به گزارش آزیلاز، قاسم غفوری در سرمقاله سیاست روز نوشت: انتخابات یکی از ارکان اصلی دموکراسی و مردم سالاری در کشورها است که میزان مشارکت مردم در تعیین سرنوشت و ساختار سیاسی کشورها را آشکار می سازد. هرچند که نظام های سیاسی در کشورها به صورتهای متفاوتی می باشد، اما اصل انتخابات به طور معمول از اصولی دموکراسی آن کشورها را تشکیل داده و به نوعی دارای همسانی هایی می باشد لذا مشارکت در انتخابات به عنوان بخشی از مولفه های قدرت و انسجام ملی در اکثر کشورها شناخته شده و حتی حضور در انتخابات امری اجباری می باشد.
آنچه در باب انتخابات در ایران باید مورد توجه قرار گیرد آن است که میزان مشارکت مردمی نه تنها برخوردار شدن از حق تعیین سرنوشت بلکه مولفه ای مهم در میزان قدرت منطقه ای و حتی رویکرد جهانی به ایران است. این حقیقتی انکار ناپذیر است که ملت ایران در چند دهه اخیر به واسطه انقلاب اسلامی خویش توانسته به الگویی مهم برای بسیاری از ملت ها مبدل گردد و آنها را به سمت مردم سالاری و مقابله با سلطه خارجی سوق دهد. در همین حال نظام سلطه نیز همواره بر آن بوده تا از ایران چهره یک الگوی شکست خورده را به نمایش گذارد که مسیله انتخابات از جمله مهمترین ابعاد این رویکرد می باشد.
غربیها در تلاش هستند تا آنچه مطابق با معیارهای خودشان می باشد را بعنوان دموکراسی معرفی کنند و آنچه در مغایرت با معیارهای آنان می باشد بعنوان «نافی دموکراسی» قلمداد کنند.
اروپاییها دایما در قبال انتخابات ایران و حضور مردمی در پای صندوقهای رای جهت تعیین سرنوشت کشورشان موضع گیری می کنند و نظام جمهوری اسلامی را فاقد دموکراسی و مردم سالاری معرفی می نمایند و سعی بر ابهام سازی در چگونگی برگزاری انتخابات و زیر سوال بردن نتایج آن دارند و حتی مسایل حقوق بشری را در این راستا دخالت می دهند.
این مسایل در حالی از سوی امریکا و غربیها در قبال انتخابات ایران مطرح می شود که در امریکا صرفا افراد مربوط به دو حزب دموکرات و جمهوریخواه حق حضور در صحنه رقابتهای انتخاباتی را دارند و بالطبع مردم عادی هم فقط حق گزینش از بین این دو گروه را دارند .در کشورهای اروپایی عملا مردم بین دو یا سه حزب کارگر، محافظه کار و لیبرال دموکرات حق حضور در صحنه رقابتها را دارند و کماکان حق انتخاب مردم نیز محدود می شود و از سویی مردم در بسیاری از کشورهای اروپایی به سبب حضور نیافتن در انتخابات از خدمات شهری محروم می شوند که اینها همه نشان دهنده ضعف دموکراسی اروپایی – آمریکایی و نادیده گرفتن حقوق افراد برای حضور در صحنه می باشد بگونه ای که مردم اروپا و آمریکا تاکید دارند که یک درصد سرمایه دار بر 99 درصد جامعه اعمال سلطه می کنند و با سرمایه خود سیاستمداران به بازیچه ای برای رسیدن به منافع شخصی مبدل کرده اند.
غربی ها برآنند تا با فرافکنی در بحث انتخابات ایران، مردم سالاری دینی و دموکراسی اسلامی را که می تواند الگویی جهانی قرار گیرد را زیر سوال ببرند و با دست زدن به مسایل حاشیه ای، قصد کم رنگ نشان دادن حضور مردم ایران در انتخاباتشان را دارند. حقیقت آن است که نظام مردم سالاری دینی در ایران منبع کلیدی قدرت نرم است که با تکیه بر الگوی ایرانی-اسلامی است و با نظام دموکراسی سرمایه دارانه که در آن صرفا پیروزی در انتخابات مهم بوده و نه شیوه به قدرت رسیدن، تفاوت های ماهوی و بنیادی دارد این منبع که از دیرباز به عنوان بدیل لیبرال دموکراسی غرب در جهان مطرح شده می تواند در شرایط فعلی که منطقه در حال گذار به مردم سالاری است الگویی برای ملت های دیگر باشد. قدر مسلم با توجه به نوپا بودن مردم سالاری دینی در ایران، قطعا برخی کاستی ها وجود دارد که با برگزاری هر دوره انتخابات از میزان آنها کاسته شده و به مرحله مطلوب نزدیک تر می گردد. به هر تقدیر آنچه در باب انتخابات پیش رو می توان بیان داشت آن است که میزان مشارکت و برگزاری انتخاباتی ایمن و پویا، قطعا تاثیرات بسیاری بر نقش آفرینی منطقه ای و جهانی کشورمان در کنار تسریع در روند حرکت کشور در مسیر مردم سالاری خواهد داشت و پیام آور توان ایرانیان برای تعیین سرنوشتشان بدون دخالت بیگانگان خواهد بود.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیامی که می تواند مخابره شود" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیامی که می تواند مخابره شود"، کلیک کنید.