چالش تیم ملی فوتسال به خاطر چند بازیکن/ لژیونرها به آسیا می رسند؟ – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آزیلاز، رقابت های جام ملت های فوتسال آسیا از تاریخ 29 فروردین تا 9 اردیبهشت سال آینده به میزبانی تایلند برگزار خواهد شد و تیم ملی فوتسال ایران با هدایت وحید شمسایی با تیم های کویت، افغانستان و بحرین هم گروه است.

چالش حضور بازیکنان لژیونر

در لیست اولیه ای که وحید شمسایی اعلام کرده است 21 بازیکن در تیم های لیگ برتر ایران حضور دارند که مشکلی برای حضور در اردوی تیم ملی ندارند.

اما یکی از چالش هایی که تیم ملی ایران با آن مواجه است نامشخص بودن حضور بازیکنان لژیونر شاغل در فوتبال اسپانیا است. حسین طیبی، سالار آقاپور و مسلم اولادقباد در تیم فوتسال «پالما» اسپانیا حضور دارند و احمدعباسی هم در «وینیا آلبالی» اسپانیا بازی می کند.

از آنجا که جام ملت های آسیا در روزهایی خارج از تعطیلات فیفا برگزار می شود باشگاه ها موظف به در اختیار گذاشتن بازیکنان خود برای این مسابقات نیستند و فدراسیون فوتبال ایران باید تلاش خود را از طریق گفت و گو و مذاکره با این باشگاه ها انجام دهد تا بتواند مجوز حضور آنها را دریافت کند.

وحید شمسایی سرمربی تیم ملی فوتسال همچنین در اظهار نظری از رضایت باشگاه «وینیا آلبالی» برای حضور احمد عباسی در جام ملت های آسیا خبر داده است اما تا این لحظه «پالما» با حضور حسین طیبی، سالار آقاپور و مسلم اولادقباد مخالفت کرده است.

چالش تیم ملی فوتسال به خاطر چند بازیکن/ لژیونرها به آسیا می رسند؟

برنامه تیم ملی تا جام ملت های آسیا

پیش از آغاز جام ملت های آسیا، تیم ملی ایران قرار است در تورنمنت اردن که با حضور تیم های ویتنام، نیوزلند و مراکش برگزار می شود شرکت کند. تیم ملی 7 فروردین 1403 به ویتنام سفر خواهد کرد و در روزهای نهم، دهم و دوازدهم فروردین 3 دیدار تدارکاتی با این تیم ها انجام خواهد داد.

اما بلافاصله پس از این تورنمنت و در تاریخ 20 فروردین تا 29 فروردین، تعطیلات «فیفادی» آغاز می شود که به گفته وحید شمسایی، لژیونرهای فوتسال در این بازه زمانی به اردوی تیم ملی اضافه خواهند شد. روز پایانی این تورنمنت هم مصادف خواهد شد با آغاز جام ملت های آسیا لژیونرها باید به اسپانیا برگردند.

بی توجهی فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال

کمیته فوتسال فدراسیون فوتبال وظیفه پیگیری حضور لژیونرها را بر عهده دارد. چندی پیش احسان اصولی، رییس کمیته فوتسال وبیناری با مدیران باشگاه پالما و آلبالی برگزار و عنوان کرد که این مشکل به صورت مسالمت آمیز حل خواهد شد.

اما با گذشت زمان مشخص شد که مدیران پالما با حضور بازیکنان ایرانی در جام ملت های آسیا موافقت نکرده اند و به احسان اصولی اعلام کردند که نمی خواهند بازیکنان خود را در مهم ترین زمان فصل از دست بدهند. مدیران پالما همچنین اعلام کردند که در صورت بازی کردن لژیونرهای این تیم برای تیم ملی، فدراسیون فوتبال ایران باید مبلغ 25 هزار یورو بپردازد اما رییس کمیته فوتسال این درخواست را نپذیرفته است. مسیولان باشگاه پالما نیز پس از رد این درخواست به بازیکنان ایرانی خود گفته اند که باید هر کدام هشت هزار یورو بابت جریمه بپردازند.

چالش تیم ملی فوتسال به خاطر چند بازیکن/ لژیونرها به آسیا می رسند؟

اظهارات غیر اصولی احسان اصولی

رییس کمیته فوتسال فدراسیون فوتبال در اظهار نظری ویدیویی که در تاریخ 9 بهمن در خصوص نتایج وبینار آنلاین با مدیران پالما منتشر شد به 2 مساله اشاره کرد. نخست آنکه «به این دلیل که این ایام (جام ملت های آسیا) مصادف با ماه مبارک رمضان است» درخواست تغییر این مسابقات را از کنفدراسیون فوتبال آسیا را داشته اند که این گزاره چندان گزاره درستی نیست. چرا که ماه مبارک رمضان 21 فروردین به پایان می رسد و جام ملت های آسیا 29 فروردین آغاز می شود. لیگ های داخلی هم در این ماه مبارک، تعطیل نمی شود و به شکل منظم برگزار می شود و نمی توان انتظار داشت کنفدراسیون فوتبال آسیا تاریخ برنامه های خود را تغییر دهد. به این ترتیب مطرح کردن چنین استدلالی از اساس بیهوده بوده است.

دوم آنکه اصولی در این ویدیو از «محدودیت ها و معذورت هایی که باشگاه پالما می تواند با آن مواجه شود» صحبت می کند. به نظر می رسد معذوریت ها و محدودیت هایی که احسان اصولی از آن صحبت می کند مساله سربازی این بازیکنان باشد و شاید کمیته فوتسال قصد دارد چنین موضوعی را به عنوان یک اهرم فشار برابر باشگاه پالما استفاده کند. مطابق قانون کشور، مشمولینی که در تیم های ملی عضویت دارند می توانند مساله سربازی خود را به واسطه حضور در تیم ملی هر سه ماه یک بار به تعویق بیندازند. به این ترتیب در صورتی که این بازیکنان نتوانند در تیم ملی حضور پیدا کنند مساله معافیت آنها با چالش مواجه می شود و امکان تمدید معافیت برای آن ها وجود ندارد. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که باشگاه پالما از قوانین کشور ما پیروی نمی کند و این باشگاه هم به طور قانونی با این 3 بازیکن قرارداد امضا کرده است و طبیعی است که به دنبال منافع خود باشد.

پالما در حال حاضر در جدول رده بندی فوتسال اسپانیا با 20 بازی در رده ششم قرار دارد و آخرین بازی این تیم پیش از تعطیلات «فیفادی» و جام ملت های آسیا در تاریخ 18 فروردین و در هفته بیست و ششم خواهد بود و در صورتی که لژیونرهای ایرانی در جام ملت های آسیا حضور پیدا کنند (و در شرایطی که تیم ملی به دیدار نهایی راه پیدا کند) این تیم نهایتاً 2 بازی را باید بدون حضور لژیونرهای ایرانی به میدان برود.

پالما در تاریخ های یک اردیبهشت، 8 اردیبهشت، 15 اردیبهشت و 22 اردیبهشت در لالیگا هفته های بیست و هفتم تا سی ام را برگزار خواهد کرد.

ضمن اینکه این تیم توانسته است به مرحله نیمه نهایی جام باشگاه های اروپا راه پیدا کند و باید در تاریخ های 14 و 16 اردیبهشت به مصاف اسپورتینگ لیسبون برود. (احتمال تغییر تاریخ بازی های پالما در لالیگا وجود دارد.)

چالش تیم ملی فوتسال به خاطر چند بازیکن/ لژیونرها به آسیا می رسند؟

اهمیت جام ملت های آسیا و حضور لژیونرها

هرچند بازیکنانی که از لیگ برتر فوتسال به تیم ملی دعوت شده اند بهترین بازیکنان لیگ برتر هستند اما نمی توان اثرگذاری و کیفیت بالای 3 لژیونر تیم پالما را نادیده گرفت. بازیکنانی که درخشش زیادی در تیم پالما داشته اند و این تیم به واسطه حضور این بازیکنان توانسته است خود را در سطح بالای فوتسال اسپانیا و اروپا معرفی کند.

در آخرین دوره ای که جام ملت های آسیا در سال 2022 برگزار شد ژاپن موفق شد قهرمانی را از ایران بگیرد و بر بام آسیا بایستد. لذا این مسابقات برای تیم ملی ایران که سال های متوالی با اختلاف زیاد در فوتسال آسیا بزرگی می کرد به چالش افتاد و این مسابقات به نوعی برای فوتسال کشورمان حیثیتی است.

ضمن اینکه نباید فراموش کرد که این 3 بازیکن علاوه بر سطح فنی بالا، مدت هاست در کنار هم بازی می کنند و شناخت بسیار خوبی از هم دارند که می تواند کمک شایانی به تیم ملی باشد.

بهترین و بدترین سناریوی ممکن

از سوی دیگر جام جهانی 2024 فوتسال قرار است چند ماه پس از این جام ملت ها به میزبانی امارات برگزار شود و 4 تیم برتر جام ملت های آسیا به عنوان سهمیه این قاره راهی جام جهانی خواهند شد. اینکه تیم ملی ایران بتواند بدون حضور لژیونرها عنوان قهرمانی این مسابقات را از آن خود کند دور از ذهن نیست اما پیشرفت تیم های آسیایی این مساله را بدون شک به چالش خواهد کشید.

بدترین سناریو این است که لژیونرها در جام ملت های آسیا شرکت نکنند و اتفاقات به گونه ای رقم بخورد که تیم ملی در مرحله یک چهارم نهایی با تیمی مواجه شود که بتواند از پس ملی پوشان ایران بربیاید. در این صورت علاوه بر از دست رفتن قهرمانی، امکان حضور در جام جهانی هم از بین خواهد رفت.

نباید فراموش کرد که فوتسال آسیا پیشرفت چشمگیری داشته است و همان اندازه که سناریوی اول محتمل است سناریوی دوم هم احتمال دارد به وقوع بپیوندد. در این صورت باید از الان به بدترین سناریو فکر کرد و تلاش کرد احتمال به وقوع پیوستن آن را به هر قیمتی کاهش داد. کمیته فوتسال نباید فراموش کند در صورتی که چنین اتفاق تلخی رقم بخورد باید پاسخگوی افکار عمومی باشد.

چالش تیم ملی فوتسال به خاطر چند بازیکن/ لژیونرها به آسیا می رسند؟

فدراسیون فوتبال باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد

نکته اول اینکه با این تفاسیر، بر کمیته فوتسال فدراسیون فوتبال ضروری است که تمام تلاش خود را برای حضور لژیونرها به کار بگیرد و از هر تلاشی برای افزایش شانس قهرمانی تیم ملی در این مسابقات بهره بگیرد. در چند وقت اخیر شاهد این مساله بوده ایم که بیش از آنکه احسان اصولی پاسخگوی پرسش افکار عمومی در خصوص وضعیت لژیونرها بوده باشد وحید شمسایی در خصوص شرایط آن ها اظهار نظر کرده است اما طبیعتاً او سرمربی تیم ملی است و نقشی در مذاکرات با تیم پالما ندارد و وظیفه احسان اصولی است که پاسخگوی افکار عمومی باشد.

دوم آنکه نباید فراموش کرد که باشگاه پالما در این موضوع برحق است و دست بالاتر را دارد و اگر بحث پرداخت مبلغ 25 هزار دلار (یا هر مبلغ کمتر یا بیشتر دیگری) به این تیم برای کسب رضایت حضور این بازیکنان در جام ملت ها صحت داشته باشد بدون شک افزایش شانس قهرمانی و کسب یک افتخار فوتبالی در آسیا پس از چندین سال و ایجاد شادی و شعف ملی و در سطح جامعه ارزشی به مراتب فراتر از چنین مبلغی دارد. طبق گفته کارشناسان و مربیان فوتسال، حضور این بازیکنان شانس موفقیت تیم ملی را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد.

سوم آنکه اگر صحبت های احسان اصولی مبنی بر «محدودیت ها و معذورت ها» ناظر به مساله سربازی و استفاده از این مساله به عنوان یک ابزار فشار بر تیم پالما باشد نباید فراموش کرد که در چنین شرایط نه تنها ممکن است این مساله به صورت مسالمت آمیز حل نشود بلکه ممکن است آینده فوتسال 3 تن از بهترین بازیکنان کشور تحت تاثیر قرار گیرد. کمیته فوتسال نباید در مذاکرات خود، با وسط کشیدن آینده این بازیکنان که سرمایه ملی هستند ضعف خود را در راضی کردن تیم پالما جبران کند.

حال با توجه به اینکه احسان اصولی به عنوان ریس سازمان لیگ فوتسال کشور انتخاب شده است و اینکه طبق گفته های مهدی تاج او قرار است به طور تمام وقت به این رشته ورزشی بپردازد باید دید احسان اصولی در نخستین گام مساله حضور لژیونرهای فوتسال در جام ملت های آسیا را چگونه مرتفع خواهد کرد.

در پایان بدون شک موفقیت تیم ملی فوتسال برای علاقمندان به این رشته و مردم ایران اهمیت دارد و از فدراسیون فوتبال و کمیته های زیربط انتظار می رود با اطلاع رسانی دقیق و سریع، علاقمندان را در جریان آنچه که قرار است اتفاق بیفتد قرار دهند و اگر در این کمیته اراده و توانی برای جلب رضایت باشگاه پالما وجود ندارد چاره دیگری برای ادامه روند گفت و گوها اندیشیده شود و از افرادی پیگیرتر و پاسخ گوتر استفاده کرد. بدون شک منافع ملی و شادی عمومی در جامعه به واسطه موفقیت تیم ملی بر هر مساله دیگری ارجحیت دارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالش تیم ملی فوتسال به خاطر چند بازیکن/ لژیونرها به آسیا می رسند؟ – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالش تیم ملی فوتسال به خاطر چند بازیکن/ لژیونرها به آسیا می رسند؟ – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.