چالش هایی که در روزه داری با آنها مواجه می شویم/ چگونه مشکلات گوارشی را کاهش دهیم؟

چالش هایی که در روزه داری با آنها مواجه می شویم/ چگونه مشکلات گوارشی را کاهش دهیم؟

با رعایت روش صحیح تغذیه در ماه رمضان می توان بسیاری از مشکلات گوارشی را کاهش داد و حتی از علایم برخی بیماری های دستگاه گوارش نیز پیشگیری کرد.

به گزارش آزیلاز، رعایت رژیم غذایی مناسب در کنترل بسیاری از اختلالات گوارشی نقش بسزایی دارد. از آنجا که در ماه رمضان اغلب الگوی دریافت غذا (زمان صرف وعده های غذایی و ترکیب آن) تغییر می کند، این امر ممکن است علایم و عوارض برخی بیماری های دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد. باید توجه کرد که در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان، ممکن است عوارضی مانند خشکی دهان، آروغ زدن، نفخ شکم، احساس سنگینی شکم، سوزش سردل، تهوع، یبوست و تغییرات اشتها دیده شود.

– چرا روزه داری سبب خشکی دهان می شود؟

در روزه داری به دلیل کاهش تعداد وعده های غذایی، مصرف مایعات کاهش می یابد که این امر سبب کاهش میزان آب بدن و احساس تشنگی شود. همچنین برای هضم و جذب مواد غذایی چرب، بدن به آب بیشتری نیاز دارد که در این شرایط مصرف این مواد غذایی حس تشنگی را تحریک می کند.

– توصیه هایی برای کاهش تشنگی و خشکی دهان در روزه داران

به این دلیل که در ماه رمضان مصرف غذاها و مایعات محدود می شود، افراد روزه دار باید مقادیر کافی مایعات در فاصله افطار تا سحر مصرف کنند. بنابراین توصیه می شود که همراه وعده های غذایی افطار، سحری و نیز فواصل آن ها، مقادیر کافی میوه و سبزی مصرف شود. چراکه این مواد غذایی به نگهداری آب در بدن کمک می کنند. حداقل میزان توصیه شده مصرف روزانه میوه و سبزی 500 گرم در روز است.

افراد روزه دار بهتر است مصرف مواد غذایی را که سبب افزایش احساس تشنگی می شوند، محدود کنند. همچنین توصیه می شود افراد روزه دار از مصرف چای و قهوه به مقدار زیاد که باعث دفع بیشتر آب بدن از طریق افزایش ادرار می شود، پرهیز کنند.

– مصرف کدام مواد غذایی سبب افزایش احساس تشنگی و خشکی دهان می شود؟

غذاهای پرچرب و سرخ شده به خصوص در وعده سحری منجر به تشنگی در طول روز می شود. مصرف زیاد نمک، غذاهای شور و غذاهای پر ادویه نیز تشنگی فرد روزه دار را افزایش می دهند و باید از مصرف آن ها اجتناب شود.

– مصرف کدام مواد غذایی سبب بروز سوء هاضمه و نفخ می شود؟

پرخوری، مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ شده، غذاهای تند و غذاهایی که ایجاد نفخ می کنند مثل کلم، نوشابه های گازدار، سیر، پیاز، فلفل به خصوص فلفل دلمه ای، حبوبات مانند عدس، لوبیا، نخود، لپه و مصرف زیاد مواد قندی، دسرهای شیرین، زولبیا و بامیه، مصرف آب به همراه وعده غذایی، مصرف غذا در حجم زیاد و مواد غذایی به اصطلاح سنگین مانند آش رشته و غذاهای غلیظ آبکی سبب نفخ و مشکلات گوارشی می شوند.

– علت سوزش سر دل در ماه مبارک رمضان چیست؟

در ماه رمضان اغلب پرخوری و مصرف غذا به مقدار زیاد، به خصوص در وعده افطار، سبب بازگشت محتویات معده به مری و احساس سوزش سردل می شود.

– چه غذاهایی سبب احساس سوزش سر دل می شوند؟

غذاهای چرب و سرخ شده که دیرتر از معده خارج می شوند، غذاهای تند، قهوه و چای پررنگ، نوشابه های گازدار، موادی مثل نعناع، شکلات، ادویه جات و مصرف سیگار می تواند باعث سوزش سردل در افراد روزه دار شود.

– چگونه می توان از احساس سوزش سر دل در افراد روزه دار پیشگیری کرد؟

توصیه می شود به منظور پیشگیری از سوزش سردل، افراد روزه دار از پرخوری و مصرف وعده های غذایی حجیم بپرهیزند. این افراد باید تا حد امکان تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهند تا بتوانند در هر وعده حجم کمتری غذا مصرف کنند و حداقل تا سه ساعت پس از صرف غذا دراز نکشند.

– دلایل بروز یبوست و نحوه پیشگیری از آن در افراد روزه دار

گرسنگی، کاهش مایعات دریافتی و کاهش فعالیت بدنی خطر یبوست را در افراد روزه دار افزایش می دهند. از سوی دیگر تغییر الگوی وعده های غذایی و خواب در ماه رمضان سبب کاهش حرکات روده می شود و به همین دلیل سرعت عبور مدفوع در روده کاهش می یابد. در نتیجه بدن آب بیشتری از دست داده و سبب ایجاد یبوست می شود.

با نوشیدن مقادیر کافی آب و مایعات و افزایش دریافت منابع فیبر رژیمی مانند میوه و سالاد در وعده های سحری، افطار و پس از افطار می توان به حفظ آب بدن و انجام حرکات طبیعی روده در ماه رمضان کمک کرد تا مدت زمان عبور مواد از دستگاه گوارش کاهش یافته و از ایجاد یبوست و نفخ جلوگیری شود.

جهت درمان یبوست باید مصرف آب، غلات سبوس دار، آرد قهوه ای، انجیر و آلوی خشک خیسانده، میوه ها به خصوص همراه با پوست و سبزیجات را افزایش داد. افراد مبتلا به یبوست بهتر است مصرف چای خود را کاهش دهند. افزایش فعالیت بدنی و تحرک نیز به درمان یبوست کمک می کند. در صورت شدید بودن یبوست، روزه داران می توانند به همراه وعده های غذایی سحری یا افطار یک قاشق غذاخوری شربت لاکتولوز مصرف کنند.

بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران، بنابراین با رعایت روش صحیح تغذیه، استفاده متناسب از تمامی گروه های غذایی، مصرف به اندازه و کافی از گروه میوه ها و سبزیجات تازه در وعده های غذایی، مصرف آب و مایعات کافی در فواصل وعده های غذایی، حفظ تحرک و فعالیت بدنی و خودداری از مصرف وعده های غذایی پر حجم و پر چرب و مواد غذایی شیرین می توان بسیاری از مشکلات گوارشی را مانند یبوست، نفخ، ترش کردن و سوزش سردل کاهش داد.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالش هایی که در روزه داری با آنها مواجه می شویم/ چگونه مشکلات گوارشی را کاهش دهیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالش هایی که در روزه داری با آنها مواجه می شویم/ چگونه مشکلات گوارشی را کاهش دهیم؟"، کلیک کنید.