چالش های پیش روی بازار کالاهای آی تی

چالش های پیش روی بازار کالاهای آی تی

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران کاهش 15 درصدی سقف واردات لپ تاپ و افرایش نرخ ارز را از مهم ترین چالش های بازار کالاهای آی تی عنوان کرد.

به گزارش آزیلاز، محمدرضا فرجی تهرانی، رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: یکی از مهم ترین چالش هایی که در سال 1402 درگیر آن بودیم کاهش 15 درصدی سقف واردات لپ تاپ بود.

به گفته وی در ماه های پایانی سال 1402، وزارت صمت با کاهش 85 درصدی مجوز واردات کالاهای آی تی، موانعی بر سر راه فعالیت تجار ایجاد کرده است و در نتیجه همه فعالان این حوزه با کمبود لپ تاپ مواجه شدند.

فرجی تهرانی با بیان اینکه این موانع واردکنندگان را به سمت خروج سرمایه از کشور سوق می دهد ، تصریح کرد: این در حالی است که کاهش عرضه محصولات آی تی می تواند منجر به افزایش قاچاق کالا و خروج ارز از کشور شود.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران با اشاره به دیگر چالش های موجود در واردات لپ تاپ، افزود: از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز  قیمت تمام شده کالا نیز افزایش یافت. در ادامه این موضوع منجر به کاهش قدرت خرید مردم بیش از قبل شد.

وی افزود: کشور مبدا واردات لپ تاپ امارات است. یکی از مشکلات اساسی این است که شرکت های معروف آی تی  دنیا که یکی از آن ها امارات است به ایرانی ها نمایندگی نمی دهند. در نتیجه افراد، فردی غیر ایرانی را مدیر عامل شرکت کرده تا در نهایت بتوانند جنس مورد نظر را خریداری کنند. این در حالی است که پس از  این مرحله به تحریم داخلی یعنی تخصیص ارز بر می خورند.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پایان گفت: اگر وزارت صمت تغییری در سیاست های خود اتخاذ نکند، وضعیت بازار لپ تاپ، تبلت و پرینتر مساعدتر نخواهد شد.

پایان خبر آزیلاز 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چالش های پیش روی بازار کالاهای آی تی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چالش های پیش روی بازار کالاهای آی تی"، کلیک کنید.