چراغ سبز اسلام آباد به ساخت خط لوله گاز ایران-پاکستان

چراغ سبز اسلام آباد به ساخت خط لوله گاز ایران-پاکستان

پس از حدود یک دهه تاخیر، کمیته امور انرژی کابینه موقت پاکستان روز جمعه کار روی فاز اول خط لوله گاز ایران و پاکستان را برای تقویت امنیت انرژی این کشور، تصویب کرد.

به گزارش آزیلاز، وزارت نیرو پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد خلاصه ای از واحد نفت در خصوص خط لوله گاز ایران و پاکستان، در جلسه امروز هییت دولت مورد بررسی قرار گرفت.

در بیانیه مذکور، کمیته امور انرژی کابینه موقت، توصیه های کمیته نظارت وزیران برای پروژه را که توسط انوار الحق کاکار، نخست وزیر موقت، در سپتامبر 2023 تشکیل شده بود، تایید کرد.

این کمیته، آغاز کار برای ساخت بخش 80 کیلومتری خط لوله در داخل پاکستان (از مرز پاکستان تا گوادر در مرحله اول) را توصیه کرده بود.

بر اساس گزارش نیوز پاکستان، در این بیانیه آمده است: این پروژه توسط شرکت «سیستمهای گاز بین دولتی» اجرا خواهد شد و بر اساس قانون توقف توسعه زیرساخت گاز، تامین مالی خواهد شد.

وزارت نیروی پاکستان اعلام کرد تمامی بخش های مربوطه، برای پیشبرد این پروژه به منظور تضمین عرضه گاز به مردم پاکستان و رسیدگی به نیازهای روزافزون انرژی کشور، چراغ سبز نشان دادند.

این وزارتخانه افزود: این پروژه نه تنها امنیت انرژی پاکستان را تقویت می کند، بلکه اعتماد صنعت داخلی را افزایش می دهد که با افزایش عرضه گاز، تضمین می شود. این امر همچنین موجب تسریع فعالیت اقتصادی در ایالت بلوچستان خواهد شد و به پیشرفت اقتصادی پاکستان کمک خواهد کرد.

این پروژه از سال 2014 با تاخیر مواجه شده است. ایران در ژانویه، سومین اخطاریه را به اسلام آباد صادر کرد و از قصد خود برای مراجعه به دادگاه داوری بین المللی به دلیل عدم ساخت این خط لوله به عنوان بخشی از پروژه خط لوله گاز ایران و پاکستان، خبر داد.

طبق گزارش روزنامه نیوز، پاکستان استدلال می کند به دلیل تحریمهای آمریکا علیه ایران، نمی تواند این پروژه را در خاک خود اجرا کند اما مقامات تهران هرگز این دیدگاه را نپذیرفتند و می گویند تحریمهای آمریکا، دلیل موجهی نیست. عراق و ترکیه با دریافت معافیت هایی از تحریم های آمریکا، مدت هاست که از گاز ایران استفاده می کنند.

با این حال، از آنجایی که پاکستان قصد دارد این پروژه را اجرا کند، ایران مهلت 180 روزه را تا سپتامبر سال 2024 برای پاکستان، تمدید کرده است.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چراغ سبز اسلام آباد به ساخت خط لوله گاز ایران-پاکستان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چراغ سبز اسلام آباد به ساخت خط لوله گاز ایران-پاکستان"، کلیک کنید.