چرا در استان خراسان رضوی یک ورزشگاه آبرومند وجود ندارد؟

آزیلاز/خراسان رضوی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: حقیقت این است که تاکید مجامع جهانی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها برای ما هیچ اهمیتی ندارد بلکه فقط آن چه مهم است، مطالبه بانوان جامعه خودمان است تا مبادا زن و دختری از این سرزمین پاک در دلش احساس کند فقط به خاطر تفاوت جنسیتی از ورود او به ورزشگاه ها ممانعت می شود.

آیت الله سید احمد علم الهدی در آیین معرفی جوان برتر استان که ظهر امروز به میزبانی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی برگزار شد، ورزش را امری فراتر از سلامتی بلکه ابزاری برای توسعه فرهنگی جامعه دانست و اظهار کرد: از نظر بنده، ورزش صرف نظر از اینکه به ارتقاء سلامتی افراد کمک می کند، می توان آن را ابزاری برای رشد فرهنگی در جوانان و سایر اقشار جامعه دانست.

وی افزود: ورزش همگانی خیلی خوب است اما اگر ورزش قهرمانی ترویج شد، آن زمان است که می توان به توسعه ورزش همگانی در جامعه امید داشت. این حرف بنده خلاف نظر عده ای است که می گویند ورزش قهرمانی ضرورتی ندارد و حاکمیت باید متمرکز بر توسعه ورزش همگانی باشد. نخیر اینطور نیست؛ ورزش قهرمانی کلید ورزش همگانی است و اگر شما چهره های ورزشی قهرمان داشتید که پرچمدار این فرهنگ شدند، آن زمان است که می توانید امیدوار باشید نوجوانان و جوانان شما به ورزش اقبال پیدا کنند.

قهرمانان ورزشی، الگوی اقشار مختلف جامعه

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ورزش برای فرد فرد جامعه واجب است؛ از کودکی که تازه به عرصه ظهور رسیده تا پیرمردی که در دوران کهنسالی به سر می برد، خیلی بهتر است که برای ورزش هزینه شود تا اینکه در سایه بی توجهی به این عرصه، مردم در دوران کهنسالی گرفتار بیماری و امراض گوناگون شوند و مجبور باشید در حوزه درمان هزینه کنید.

وی با بیان اینکه فرهنگ جامعه ما مبتنی بر رادمردی، شهامت و روحیه پهلوانی خاصی است که در سایه مداومت افراد بر ورزش رشد می کند، ادامه داد: استقلال کشور هم که موردتاکید راهبردی نظام است، در سایه تلاش حاکمیت بر توسعه ورزش در میان دختران و پسران جوان ما محقق خواهد شد. خلاف این هم وجود دارد و جریان فرهنگی معارض موردتوجه دشمن که مبتنی بر مفاسد، فحشا و امور سوء اخلاقی است، در سایه ترک ورزش ترویج پیدا می کند. همه حرف همین است که یک دختر ورزشکار قهرمان می تواند برای اقشار مختلف بانوان الگو باشد و منش پهلوانی در سیره یک برادر جوان ورزشکار، برای مردان جامعه ما به عنوان اسوه مطرح شود.

امام جمعه مشهد ضمن تاکید بر الگوبودن قهرمانان ورزشی برای نوجوانان، جوانان و اقشار مختلف مردم تصریح کرد: وقتی در مراسم اهدای مدال، دختر قهرمان این سرزمین از دست دادن با نامحرم پرهیز می کند یا برادر جوان و قهرمان ما سر به سجده می گذارد و در پیشگاه پروردگار به خاک می افتد، این رفتارها فقط یک واکنش ساده نیست بلکه نشان از منش و فرهنگی دارد که قطعاً موردتوجه الگوی نوجوان و جوان قرار خواهد گرفت.

چرا در استان یک ورزشگاه آبرومند وجود ندارد؟

آیت الله علم الهدی در واکنش به سخنان یکی از برگزیدگان جوان در عرصه ورزش که گلایه هایی درباره مشکلات موجود مطرح کرد، گفت: بله این درست است. ما در ورزش خراسان رضوی مشکلاتی داریم که بنده این مسایل را با تاج فیروز و وزیر مطرح کرده ام. در حالت کلی اولاً این را به شما بگویم که امروزه عرصه های مختلفی قابل تعریف است که خراسان رضوی در آن ها، جایگاه اثرگذاری ملی دارد. یک نمونه از آن همین موضوع انتخابات بود که شما دیدید آمار مشارکت مردم در خراسان رضوی از میانگین کشوری هم فراتر رفت. این موضوع در حوزه های مختلفی وجود دارد اما متاسفانه باید اذعان کرد ورزش در این رده قرار ندارد. اینجاست که باید فکر جدی به حال ورزش خراسان رضوی شود و امکاناتی تخصیص پیدا کند که ورزشکاران خراسانی هم بتوانند استعدادهای خود را به منصه ظهور برسانند.

وی بیان کرد: در حوزه مشکلات ورزش استان، یک نمونه همین که در استان یک ورزشگاه و استادیوم آبرومند وجود ندارد. فقط ورزشگاه امام رضا(ع) است که در اصل متعلق به آستان قدس رضوی است و اداره کل ورزش و جوانان به عنوان متولی اصلی امر ورزش در استان باید مثل یک مستاجر، مهمان این ورزشگاه باشد. این وضعیت شایسته خراسان رضوی نیست. البته وزیر این را به بنده اعلام کرد که بودجه موردنظر برای احیا و توسعه ورزشگاه ثامن الایمه(ع) تخصیص پیدا کرده و امیدواریم با همت مدیرکل محترم ورزش و دوستان دیگر بتوانند این هدف را به سرمنزل مقصود برسانند.

چرا در استان خراسان رضوی یک ورزشگاه آبرومند وجود ندارد؟

ضرورت ایجاد جایگاه ویژه بانوان در ورزشگاه ها

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مسیله حضور بانوان در ورزشگاه ها گفت: عزیزان من، اعتقاد ما این است که شرع مقدس می تواند نسخه شفابخشی برای همه ابعاد زندگی بشر باشد. وقتی بهترین جوانان این ملت زمانی سینه های خشک خود را در برابر گلوله های داغ قرار دادند، به همین دلیل بود که یک نظام مبتنی بر اسلام بتواند امور جامعه و ملت را از کلی ترین عرصه ها تا جزیی ترین مسایل مدیریت کند. مسیله حضور بانوان در ورزشگاه ها نیز یکی از این امور است که اکنون در عرصه ورزش وجود دارد؛ موضوعی که از یک طرف مجامع جهانی بر آن توجه و تاکید پیدا کرده اند و از سوی دیگر، مطالبه فراگیر به محوریت آن در بین بانوان جامعه نیز به وجود آمده است. البته این یک حقیقت است که تاکید مجامع جهانی برای ما هیچ اهمیتی ندارد بلکه فقط آنچه مهم است، مطالبه بانوان جامعه خودمان است تا مبادا زن و دختری از این سرزمین پاک در دلش احساس کند فقط به خاطر تفاوت جنسیتی از ورود او به ورزشگاه ها ممانعت می شود.

ایشان بیان کرد: ما معتقد هستیم اسلام می تواند همه مسایل ما را حل کند و در این مسیله نیز می تواند مرجع نظر باشد. مسیله حضور بانوان در ورزشگاه ها، مسیله بدون راه حلی نیست. موضوع اصلی درباره لحظاتی است که هیجانات ورزشی بر ورزشگاه غالب شود و اینجاست که می گوییم مبادا اتفاقی بیفتد که کرامت زن و جایگاه مقدس او را دچار خدشه کند. در این شرایط، بنده پیشنهادی داشتم و این را با وزرای محترم ورزش در این دولت مطرح کردم که مورداستقبال آقایان هم قرار گرفت. اصل بحث نیز درباره آن است که جایگاه ویژه ای در هر ورزشگاه برای بانوان ایجاد شود تا زنان بتوانند آزادانه در آن حضور پیدا کنند، در حرکت های هیجانی به شادی بپردازند و تیم موردعلاقه خود را تشویق کنند.

فرهنگ سازی و مسکن سازی، راهکارهای حل مشکل ازدواج

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: البته این را در نظر داشته باشید که همه چیز جوان منحصر در عرصه ورزش نیست و اداره کل در استان و وزارت در کشور، برای حل سایر مشکلات جوانان نیز در مقام متولی و مسیول قرار دارد. از جمله مسیله ازدواج به عنوان موضوعی که به طور کامل، تامین کننده جوان در حوزه های فرهنگی و اخلاقی است. اگر برنامه ریزی کنید که برای این امر، راهکارهای قطعی و قابل اطمینان تعریف شود تا هر فرد در این جامعه بداند مشکلی در این عرصه نخواهد داشت، آن زمان است که می توانید در حوزه ورزش و جوانان مطمین باشید کار شاخصی انجام داده اید.

وی تاکید کرد: در این حوزه اولاً این را بگویم که این طرح هایی که تصویب می شود تا مثلاً فلان قدر وام به جوانان اختصاص پیدا کند و در نهایت هم بانک ها یا از ابتدا نمی دهند و یا آنقدر جوانان را اذیت می کنند، این ها مشکل اصلی را حل نمی کند. مشکل اصلی بیشتر از این رقم ها با تامین مسکن حل می شود. در این حوزه هم نه وزارت ورزش، نه وزارت مسکن و نه هیچ نهاد دیگری نمی تواند برای هر زوج یک خانه بسازد تا پسر جوان ما پس از ازدواج، بتواند دست همسر خود را بگیرد و به خانه ببرد. اینجاست که می گوییم به موازات اقدامات اجرایی و عملیاتی در عرصه گسترش ساخت مسکن ارزان، باید راهبردهای فرهنگی هم در دستور کار باشد تا توقعات نابجا و فشار خانواده ها بر زوجین کاهش پیدا کند و کار به جایی برسد که دختر و پسر جوان ما راضی شوند زندگی خود را حتی از یک اتاق کوچک آغاز کنند و بعد از آن با تلاش و همدلی به عالی ترین درجات و بالاترین رفاه های مادی برسند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه فرهنگ ازدواج و مشکلات جوانان فقط با سخنرانی درست نمی شود، خاطرنشان کرد: در همین دانشگاه فردوسی، خوشبختانه مقرر شد تا 800 خوابگاه متاهلی در یک سال و نیم پیش رو ساخته شود. همین ها مورد نظر بنده است تا زندگی یک خواهر و برادر فرهیخته دانشجو در همین سطح سادگی آغاز شود و پس از آن، تحصیلات عالی در دانشجویان یا همت و اراده در همه زوج های جوان باعث رشد زندگی شود.

مسکن حمایتی برای قهرمانان ورزشی ضروری است

وی ادامه داد: بنده این موضوع را به شما عزیزان مسیول در بدنه وزارت ورزش و جوانان نیز توصیه می کنم. متمرکز باشید که برای دختران و پسران جوانی که در عرصه های ورزشی قهرمانی ملی یا بین المللی مدال و مقام کسب می کنند، به صورت تعاونی و حمایتی مسکن ساخته شود تا این برادران و خواهران جوان و قهرمان ما بتوانند ازدواج کنند. این مسکن هرچه قدر هم ساده باشد، بالاخره شرایطی را رقم خواهد زد که یک زندگی شروع شود و پس از آن، این عزیزانی که نماد اراده و اسوه بلندهمتی هستند، مشمول برکت پروردگار نیز قرار می گیرند و زندگی خود را خواهند ساخت.

به گزارش آزیلاز، در ابتدای این مراسم، علیرضا تاج فیروز، مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز به ارایه گزارشی از اقدامات و برنامه های این اداره کل به محوریت امر ورزش و حل مشکلات جوانان در حوزه های دیگر پرداخت.

پایان خبر آزیلاز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا در استان خراسان رضوی یک ورزشگاه آبرومند وجود ندارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا در استان خراسان رضوی یک ورزشگاه آبرومند وجود ندارد؟"، کلیک کنید.