گردش «آتش» در جنگل های لرستان/ قلب زاگرس همچنان می سوزد – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آزیلاز – گروه استان ها: از دور نگاه می کنم آه از نهاد بلوطستان برخاسته است و خبر از فاجعه ای دیگر دارد، جدال با بلوطستان اینجا حکایت غریبی است، دیروز تبر ریشه ها را می زد و حالا آتش به جانش انداخته اند تا دست های خالی اش جای بذرهایی شود که به یقین برکت نخواهند داشت.

قلب زاگرس همچنان می سوزد

ماجرای آتش و بلوط حکایت جدیدی نیست، از دیروزها تا امروز بلوطستان صحنه جدال بوده است، یک روز حرف ذغالگیری است و روز دیگر تغییر کاربری، کشاورزانی به طمع زمین مُفت، چنگ به سرمایه زمین انداخته اند، یک روز با تبر و اره می برند، روز دیگر زغال می گیرند و این روزها آتش می زنند.

طی روزهای گذشته شاهد وقوع آتش سوزی های گسترده و مهیب در جنگل های شهرستان های کوهدشت، چگنی، رومشکان و… لرستان بوده ایم، آتش سوزی که به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان بسیار گسترده بوده اند و خسارت های زیادی به منابع طبیعی و جنگل های لرستان وارد کرده است.

این آتش سوزی ها علی رغم تلاش نیروهای منابع طبیعی، بسیج، مردم محلی و… در حالی مهار می شوند که دوباره در منطقه دیگری آغاز می شوند.

گردش «آتش» در جنگل های لرستان/ قلب زاگرس همچنان می سوزد

گردش «آتش» در جنگل های لرستان

مهدی پازوکی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان دراین رابطه به خبرنگار آزیلاز، گفت: متاسفانه طی آتش سوزی های گسترده ای که در روزهای گذشته در شهرستان های کوهدشت، چگنی و رومشکان داشتیم، مراتع و جنگل های زیادی دچار حریق شدند.

وی عنوان کرد: تا بعدازظهر امروز چهارشنبه با فراخوانی که فرمانداران و همچنین اداره کل منابع طبیعی لرستان نسبت به نیروهای امدادی و عملیاتی و همچنین نیروهای اداری و مردمی داشتند، توانستند بخش عمده ای از آش سوزی ها را اطفا کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان، ادامه داد: متاسفانه از امروز بعدازظهر یک حریق بسیار گسترده در شهرستان چگنی و منطقه «فلاوند» آغاز شده که تمام نیروهای مردمی پای کار هستند، بنده و فرماندار چگنی در منطقه حضور داریم، نیروهای امدادی و عملیاتی استان را دراین رابطه فراخوان داده ایم.

گردش «آتش» در جنگل های لرستان/ قلب زاگرس همچنان می سوزد

حجم آتش بسیار بالا است

پازوکی با بیان اینکه نیروهای امدادی و عملیاتی در حال اطفای حریق هستند، گفت: متاسفانه حجم آتش بسیار بالا است و گستردگی و صعب العبور بودن منطقه باعث شده که عملیات اطفای حریق با مشکل جدی مواجه شده است، افزود: درخواست ما از تشکل های مردم نهاد این است که اگر توانش را دارند برای مهار آتش سوزی ها کمک کنند.

وی گفت: ما تجهیزات و امکانات را در اختیارشان برای مهار آتش سوزی قرار خواهیم داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان در ادامه با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر این آتش سوزی را کنترل کنیم و به کشت های کشاورزی مردم سرایت نکند، تاکید کرد: بعد از اتمام و مهار این آتش سوزی و پایش نهایی، میزان خسارت وارد شده به جنگل ها و مراتع استان را اعلام خواهیم کرد.

گردش «آتش» در جنگل های لرستان/ قلب زاگرس همچنان می سوزد

شعله ورشدن آتش در منطقه ای دیگر

پازوکی، گفت: آتش سوزی در کوهدشت تقریباً بعدازظهر امروز مهار شده، فقط منطقه «طرهان» باقی مانده که در حال پایش منطقه هستند.

وی با بیان اینکه در شهرستان چگنی امروز سه نقطه آتش سوزی داشت، گفت: تقریباً این آتش سوزی در دو منطقه مهار شده و تنها آتش سوزی منطقه «فلاوند» شعله ور است و متاسفانه حجم گستردگی آتش بسیار زیاد بالا است، نیروها در حال اطفا هستند تا بتوانند هر چه زودتر آتش سوزی را مهار کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گردش «آتش» در جنگل های لرستان/ قلب زاگرس همچنان می سوزد – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گردش «آتش» در جنگل های لرستان/ قلب زاگرس همچنان می سوزد – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.