گره تحقق شعار سال 1403 با حیات 6 اکوسیستم اقتصادی

علوی راد در گفت وگو با آزیلاز بررسی کرد؛

گره تحقق شعار سال 1403 با حیات 6 اکوسیستم اقتصادی

عضو انجمن اقتصاددانان ایران با تأکید بر اینکه تحقق شعار سال 1403 با حیات 6 اکوسیستم اقتصادی گره خورده است، عنوان کرد: میزان سرمایه گذاری داخلی (3.3 دهم درصد) کفاف رشد 8 درصدی برنامه هفتم را نمی دهد.

خبرگزاری علم و فناوری آزیلاز؛ سال 1403 از سوی مقام معظم رهبری به سال «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده و فارغ از اینکه سال های گذشته رنگ و لعاب اقتصادی به خود گرفته اند و مقام معظم رهبری مبنای اقتصادی به این شعار ها داده اند، اما یک چیز در این شعار ها پررنگ تر بوده و آن ضرورت رونق و جهش تولید است.

اینکه چرا سال های متمادی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به شعار اقتصادی اختصاص می یابد، می تواند دلایل متعددی داشته باشد و یکی از دلایل اصلی آن محقق نشدن اهداف اقتصادی مدنظر مقام معظم رهبری است.

دهه 90 ایران به لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار نداشت، به طوری که سرمایه گذاری داخلی در این دهه منفی بود و رشد اقتصادی هم به صفر رسیده بود، اما از دهه 1400 به بعد 4.2 دهم درصد شد و سرمایه گذاری داخلی هم به 3.3 دهم درصد نزدیک شد.

با توجه به این شرایط باید روی 6 اکوسیستم برای تحقق شعار سال کار کرد که همگی این اکوسیستم ها رگ حیات اقتصادی کشور را تشکیل می دهند و هرکدام بدون دیگری توان فعالیت نخواهند داشت.

خبرنگار آزیلاز درراستای بررسی شعار سال 1403 (جهش تولید با مشارکت مردم) و لزوم تحقق 6 اکوسیستم اقتصادی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور گفت و گویی را با عباس علوی راد عضو انجمن اقتصاددانان ایران، رییس میز اقتصادی مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور و عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد ترتیب داده است.

مقایسه رشد اقتصادی و سرمایه گذاری داخلی دهه 90 و 1400

علوی راد با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران در دهه 90 نزدیک صفر بود، اظهار کرد: سرمایه گذاری داخلی هم در دهه 90 منفی شده بود، اما رشد منفی و صفر درصدی سرمایه گذاری داخلی و اقتصادی از سال 1400 به بعد ترمیم شد.

وی اضافه کرد: براساس ارقام بانک مرکزی میانگین رشد اقتصادی از دهه 1400 به بعد (من های سال 1402 که 4.5 درصد بود) 4.2 دهم درصد است، از سویی میانگین رشد سرمایه گذاری هم به 3.3 دهم درصد رسیده و از حالت منفی خارج شده است.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران عنوان کرد: اما همه می دانیم که درآمد سرانه واقعی ایران در دهه 90 به پایین ترین سطح خود رسیده بود و بخشی از این شکایت و مطالبه مردم ایران برای افزایش رفاه را حتماً دریچه افزایش تولید و بالارفتن درآمد سرانه مشاهده کنیم.

علوی راد یادآور شد: بنابراین براساس این ضرورت ها و به دلیل اینکه امسال نخستین سال برنامه هفتم توسعه است و هدف گذاری برنامه توسعه هم برای طول سال های این برنامه روی 8 درصد قرار داده شده، به نظر می رسد این میزان سرمایه گذاری داخلی (هرچند که روند مثبت شده) کفاف رشد 8 درصدی برنامه هفتم توسعه را نخواهد داد.

رییس میز اقتصادی مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور متذکر شد: مقام معظم رهبری حکیمانه و به درستی هم جهش تولید را مطرح کردند تا جبران دهه 90 باشد و آن خلا ها را بپوشاند و از سویی سوخت و ساز رشد اقتصادی 8 درصدی که در حال جهش خواهد بود قید بسیار ضروری دارد و آن هم مشارکت مردم است که معظم له در شعار سال مطرح کردند.

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد تأکید کرد: بنابراین این ضرورت ها باید برای مردم تبیین شود که منافع تحقق نامگذاری شعار سال 1403 بدون تردید تمامی لایه های جامعه ایران را پوشش می دهد و اگر بتوانیم از ظرفیت های بالقوه مردمی و اقتصادی ایران استفاده کنیم، خواهیم توانست همه را در این منافع شریک کنیم.

نظام پایش قابل قبول برای تحقق شعار سال

عضو انجمن اقتصاددانان ایران عنوان کرد: از سویی به لحاظ عملیاتی توقع مقام معظم رهبری دررابطه با شعار های سال این است که نظام پایش قابل قبولی باشد تا بتوان به این شیوه عملکرد ها را ارزیابی کرد.

علوی راد افزود: تصور می کنم که باید برای تحقق شعار سال روی 6 اکوسیستم کار کنیم و می پذیریم که کشور درگیری مسیله تحریم هاست و همه ملاحظات و مفروضات شرایط فعلی اقتصاد ایران را اگر درنظر بگیریم، درصورتی که این 6 اکوسیستم را بهبود بخشیم می توانیم در پایان سال جاری عملکرد قابل قبولی خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: اکوسیستم نخست و مهم ترین آن محیط کسب و کار ایران است که باید بهبود پیدا کرده و روی آن کار شود، دومین اکوسیستم موضوع تعاونی و ظرفیت های برجای مانده ای است که براساس اصل 44 قانون اساسی و سایر اسناد قابل پیگیری است.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران، سومین اکوسیستمی که برای تحقق شعار سال 1403 باید مدنظر قرار بگیرد را بازار کار ایران عنوان کرد و توضیح داد: متأسفانه نرخ مشارکت در بازار هنوز به دوران قبل از کرونا بازنگشته است.

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد تشریح کرد: اکوسیستم چهارم روی نوآوری می چرخد؛ به خصوص حرکت هایی که در شرکت های دانش بنیان آغاز شده و اکوسیستم پنجم هم روی سیستم مالی ایران متمرکز شده تا فعالیت های اقتصادی ایران تأمین مالی شود.

علوی راد اضافه کرد: در نهایت به اکوسیستم نهادی می رسیم که نهاد ها و دستگاه های اجرایی باید برای رفع موانع تولید از ظرفیت های خود استفاده کنند تا موانع پیش روی تولید برداشته شود.

رییس میز اقتصادی مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور متذکر شد: در این راستا 100 شاخص ارزیابی عملکرد وجود دارد که می تواند در پایان سال 1403 بررسی ها را پیرامون عملکرد اقتصادی ایران براساس 6 اکوسیستم داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گره تحقق شعار سال 1403 با حیات 6 اکوسیستم اقتصادی" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گره تحقق شعار سال 1403 با حیات 6 اکوسیستم اقتصادی"، کلیک کنید.