یایسگی موجب بروز مشکلات سلامت روان در همه زنان نمی شود – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

یایسگی موجب بروز مشکلات سلامت روان در همه زنان نمی شود - خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آزیلاز به نقل از مدیسن نت، با این حال، یک مطالعه جدید نشان می دهد که برخی از زنان بیش از سایرین در معرض خطر مشکلات سلامت روان مرتبط با یایسگی هستند و بسیاری از آنها به طور کلی دچار این مشکلات نمی شوند.

محققان به این نتیجه رسیدند که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه یایسگی باعث افزایش در خطر بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی یا روان پریشی می شود، وجود ندارد.

در عوض، گروه های خاصی از زنان بیشتر در معرض مشکلات سلامت روانی در دوران یایسگی هستند؛ آنهایی که افسردگی قبلی یا علایم افسردگی دارند، آنهایی که خوابشان به دلیل گرگرفتگی شبانه مختل شده است، و کسانی که در نزدیکی زمان یایسگی یک رویداد استرس زا در زندگی داشتند.

دکتر «هادین جوفه»، رییس روانپزشکی در بیمارستان بریگام و زنان در بوستون و یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، گفت: «ما تصویری منفی در مورد یایسگی داریم، اما بدون توجه به سلامت روانی افراد قبل از یایسگی، درک اینکه چه چیزی ممکن است از نظر بیولوژیکی با یایسگی مرتبط باشد، بسیار چالش برانگیز است.»

جوفی در ادامه افزود: «افسردگی ممکن است همزمان با یایسگی باشد، اما ربطی به آن نداشته باشد.»

محققان می گویند که یایسگی می تواند چهار تا ده سال طول بکشد و از حدود سن 47 سالگی شروع می شود.

محققان خاطرنشان کردند که یایسگی به دلیل نوسانات هورمونی، از نظر عاطفی بر زنان تاثیر می گذارد، اما با استرس های قابل توجه میانسالی و رویدادهای زندگی نیز همزمان است.

برای کشف ارتباط بالقوه، محققان داده های مطالعات قبلی را که بروز مشکلات سلامت روان در دوران یایسگی را بررسی کرده بودند، گردآوری کردند.

نتایج نشان داد در حالی که برخی از مطالعات علایم افسردگی و یایسگی را مرتبط می کنند، افسردگی شدید تنها در زنانی رخ می دهد که قبلاً مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده بودند.

جوفه گفت: «اگر قبلاً هرگز افسردگی حاد نداشته اید، بعید است که اولین دوره افسردگی بالینی را در دوران گذار یایسگی تجربه کنید.»

علایم افسردگی بیشتر در زنانی مشاهده شد که دوره یایسگی بسیار طولانی را پشت سر گذاشته بودند، به دلیل گرگرفتگی خواب ضعیفی داشتند یا رویدادهای استرس زا مثل فوت همسر را در زندگی تجربه کرده بودند.

این تیم همچنین هیچ مدرک قانع کننده ای پیدا نکردند که نشان دهد یایسگی خطر اضطراب، اختلال دوقطبی یا روان پریشی را افزایش می دهد.

به گفته محققان، نکته مهم این است که نتایج نشان می دهد که هورمون درمانی اولین درمان مناسب برای افسردگی بالینی در دوران یایسگی نیست.

در عوض، پزشکان باید پیشینه و وضعیت فعلی زندگی یک زن را در هنگام گزارش علایم سلامت روان در دوران یایسگی در نظر بگیرند.

جوفی گفت: «پیام برای زنان و پزشکان آنها این است که ما نباید تصور کنیم که اگر فردی علایم سلامت روان در دوران یایسگی داشته باشد، این دو به هم مرتبط هستند.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یایسگی موجب بروز مشکلات سلامت روان در همه زنان نمی شود – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یایسگی موجب بروز مشکلات سلامت روان در همه زنان نمی شود – خبرگزاری آزیلاز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.