2.800 میلیون تومان فقط هزینه مرحله ارزیابی استخدام آموزش و پروش!

2.800 میلیون تومان فقط هزینه مرحله ارزیابی استخدام آموزش و پروش!

سوالات گزینش آموزش پرورش: از ترجمه قرآن تا  چشم برزخی حضرت آیت الله بهجت!

آفتاب نیوز :

دواطلبان آزمون استخدامی آموزگاری و معملی در ارتباط با تحریریه آفتاب نیوز از مراحل عجیب و غریب و هزینه بالای هفت خوان استخدام در آموزش و پرورش انتقاد کردند.

علاوه بر هزینه های ابتدایی، دواطلب باید مبالغ مختلفی برای خان های قبل از گزینش پرداخت نماید، این هزینه ها در صورت عدم قبولی در آزمون عودت داده نمی شود.  به گفته آن ها، داوطلبان پس از قبولی در آزمون استخدامی تازه وارد مرحله ارزیابی می شوند.

کانون های ارزیابی

هرچند داوطلبان عضو گروه استخدامی در گفتگو با آفتاب نیوز با الفاظی مانند «کان جدید» از این کانون ها یاد کردند، اما بر اساس دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش و تصویب نامه هییت وزیران، دواطلبان معرفی شده به این کانون ها باید بسته به نوع رشته و آزمون ها تا سقف 2 میلیون و 850 هزار تومان هزینه مرحله ارزیابی پرداخت نمایند.

دواطلبان در این باره گفتند در کانون های ارزیابی مسایل مختلفی از جمله آمادگی جسمی، آزمون های روانشناختی، مسایل تخصصی مرتبط با رشته و تدریس سوال می شود، اما این سوالات نیز تا حد زیادی سلیقه ای است، یکی از آن ها به نام محمد گفت مثلاً در مرحله آزمون روانشناسی از من خیلی ساده پرسیدند که تو وقتی افسرده می شوی و تحت فشار و استرس تدریس قرار می گیری چه می کنی، طبیعتاً گفتم که دو رکعت نماز می خوانم و در تنهایی با خود و خدای خود خلوت می کنم یا به زیارت امام زاده محل می روم که البته مصاحبه کننده از این پاسخ بسیار خرسند بود!

در مرحله ارزیابی 3 برابر ظرفیت نهایی پذیرش می شود اما مقرر شده است در سال جاری (1403) در نهایت 28 هزار نفر برای آموزش ابتدایی پذیرش شوند.

کانون های ارزیابی و توسعه شایستگی

این نهاد که بر اساس اطلاعات سامانه مدیریت کشور، مجوز آن از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور صادر می شود تنها مختص آموزش و پرورش نیست و سایر ارگان ها مانند وزارت بهداشت نیز دارای کانون ارزیابی هستند.

در آموزش و پرورش 3 نوع کانون ارزیابی وجود دارد شامل کانون ایفای نقش، بحث های گروهی و البته تدریس. در دفترچه آزمون استخدامی 1403 قریب 25 درصد امتیازات به مرحله کانون ارزیابی اختصاص یافته است.

هزینه کانون های ارزیابی در 2 مرحله و از طریق سامانه کارا پرداخت می شود.

گواهینامه فروشی

در گروه های استخدامی آموزش و پرورش و ارزیابی ضمن خدمت کارکنان دولت، پر است از آگهی فروش گواهینامه با پایین ترین قیمت! یکی از پر کاربرد ترین آن ها گواهی مدارک ICDL است، علاوه بر آن گواهی روخوانی و روانخوانی قرآن در 2 سطح عمومی و تخصصی نیز با قیمت های مختلف به فروش می رسد. دیگر گواهی جالب توجه، گواهینامه پایین دوره «زندگی با آیه ها» است که قیمت فروش آن از 250 هزار تومان شروع می شود!

گواهی هلال احمر، ثبت 200 ساعت دوره تخصصی برون سازمانی، گواهی دوره عمومی برون سازمانی، گواهی وبینار، ثبت طرح شهاب، ثبت غربالگری، ثبت سوالات در سیدا و طرح پاک از دیگر محصولات قابل فروش در این هزار توی بروکراسی است.

گزینش

پس از قبولی در مرحله ارزیابی داوطلب تازه وارد مرحله گزینش می شود.

نیلوفر یکی از دواطلبان به آفتاب نیوز گفت: گزینش من در مجموع بسیار دشوار بود، حالت نگاه … مسیول گزینش و آن نگاه از بالا به پایین و سوالاتی که می پرسید خودش داستانی است، کل فرایند مصاحبه گیج کننده گزینش من دقیقاً 2 ساعت طول کشید، بیشتر شبیه شکنجه روحی روانی بود، رسماً پنیک کرده بودم. همان ابتدا یک قرآن را داد دستم، بعد  از آنکه قرآن را گرفتم گفت وضو داری، گفتم بله، شروع کرد سوال پیچ کردن که کی و کجا وضو گرفته ای. بعد دوباره قرآن را گرفت از وسط باز کرد و داد به بنده، دیدم بدون ترجمه است، گفت آیات را بخوان و ترجمه کن!

وی افزود: طبیعتاً من عربی آن هم در حد یک مجتهدی که بتواند قرآن را بخواند و ترجمه کند بلد نیستم، یکی از سوالاتش این بود که  حضرت آیت الله بهجت چشم برزخی داشتند، این یعنی چه، من در اینستاگرام چیز های دیده بودم، عرض کردم مثلاً می توانست صورت انسان ها را مانند …، در واقع ذات واقعی آدم های گناهکار را می دیدند، سری تکان داد با یک حالت افسوس، حالا نمی دانم منظورش این بود که جوابم غلط بود یا جواب فلسفی مدنظر ایشان نبود.

البته ظاهراً میزان سختی سوالات گزینش از یک استان تا استان نیز متفاوت است، برخی اعضای گروه آزمون استخدامی آموزش و پرورش به خبرنگار آفتاب نیوز گفتند که فرایند گزینش آن ها فقط شامل 7_8 سوال نسبتاً راحت بوده و نمره خوبی نیز گرفته اند، به گفته آن ها نمرات گزینش از 200 امتیاز است.

استخدام 20 هزار طلبه

پس از اعتراضات سال های اخیر و شرکت فعال دانش آموزان در آن، وزارت آموزش و پرورش از سوی خطبای نماز جمعه و نهاد های حاکمیتی با فشار مواجه شد تا ساختار خود را «انقلابی تر» نمایید.

از این رو وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که این وزارتخانه با کمبود 200 هزار معلم روبه رو بود و برای رفع این کمبود در اقدامی کم سابقه 70 هزار معلم استخدام شدند که از این تعداد 5800 نفر جهادی اند و 1300 نفر معلم قرآن. با همکاری حوزه علمیه نیز 25 هزار نفر طلبه هم با هدف توجه به ابعاد اعتقادی دانش آموزان استخدام شدند.

پس از اعتراضات گسترده به استخدام طلاب، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در چرخشی 180 درجه سخنان وزیر را اصلاح کرد و مدعی شدند که هیچ طلبه ای استخدام نشده و ما پس از استخدام متوجه شدیم که «3500» نفر از استخدام شدگان طلبه هستند.

رقم 3500 نفر با 25 هزار نفر اعلام شده از سوی وزیر آموزش و پرورش البته تفاوت بسیاری دارد. برخی جامعه شناسان، آموزش و پرورش را تجلی شکست در تربیت دانش آموزان مد نظر حاکمیت می دانند. در سال های اخیر ده ها معلم به دلیل اعتراض یه شرایط صنفی و مشکلات کشور با احکام قضایی مواجه شده اند و دانش آموزان دهه هشتادی و نودی نیز که از آن ها با عنوان نسل «Z» یاد می شود، از نظر فرهنگی فاصله ای فاحش با استاندارد های رسمی دارند، نسلی که به تیلور سوییفت علاقه مند است، موسیقی کی پاپ گوش می دهد و با استاندارد های حجاب نیز چندان همکاری نمی کند.

به نظر می رسد آموزش و پرورش تلاش دارد که با استخدام معملین ارزشی این رویه را تغییر دهد، اقدامی که به گفته صاحب نظران آموزشی کشور چندان موفقیت آمیز نخواهد بود، زیرا این سختگیری ها از دهه 50 و 60 در  نظام آموزشی متداول بوده و تقریباً هیچ وقت نیز نتیجه بخش نبوده است.  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "2.800 میلیون تومان فقط هزینه مرحله ارزیابی استخدام آموزش و پروش!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "2.800 میلیون تومان فقط هزینه مرحله ارزیابی استخدام آموزش و پروش!"، کلیک کنید.